Directory
Board of Supervisors
Name | Title | Term |
---|---|---|
Scott C. Boorse | Chairman | 2025 |
Michael T. Shiring | Vice-Chairman | 2027 |
Dan Hill | Supervisor | 2029 |
Planning Commission
Name | Title | Term |
---|---|---|
Mary Pat McCarthy | Chairman | 2026 |
Dave Shields | Vice-Chairman | 2027 |
Brendan Murphy | 2025 | |
Eric D. Hawkins | 2025 | |
Scott Garrison | 2024 | |
Kimberly Venzie | Solicitor | |
Jen Boorse | Secretary |
Zoning Hearing Board
Name | Title | Term |
---|---|---|
Robert Schwan | Chairman | 2025 |
Nicholas J. DiMarino | Member | 2024 |
Gregory Kurey | Member | 2026 |
William J. Kirkpatrick | Alternate | 2026 |
Amanda Sundquist | Solicitor |
Historical Architectural Review Board
Name | Title | Term |
---|---|---|
Mary Pat McCarthy | Chairman | 2025 |
Scott Garrison | Vice-Chairman | 2027 |
Daniel Campbell | 2026 | |
Christopher Nash | 2028 | |
Vincent DiMartini | 2024 | |
Melissa Urbany | Secretary |
Recreation, Parks and Open Space
Name | Title | Term |
---|---|---|
Brian Bonkoski | Chairman | 2026 |
Stanley J. Benarick IV | Vice-Chairman | 2028 |
Robert Socash | 2024 | |
Doreen O'Neill | 2027 | |
Chuck Feld | 2025 | |
Melissa Urbany | Secretary |
Historical Commission
Name | Title | Term |
---|---|---|
Mike Forbes | Chairman | 2025 |
Kelly Fleming | Vice-Chairman | 2027 |
Matt Bedwell | 2026 | |
Pat Kelly | 2024 | |
John Ponticello | 2027 | |
Jen Boorse | Secretary |
UCC Appeals Board
Name | |
---|---|
West Chester Area COG Board of Appeals | |
Building Code Official (Arro Consulting)
Name | Phone |
---|---|
Vincent DiMartini | 484-999-6350 |
Zoning Officer
Name | Phone |
---|---|
Mark Gordon | 610-656-8745 |
Tax Collector
Name | Phone |
---|---|
Chester County Treasurer's Office | (610) 344-6370 |
Emergency Management
Name | Title |
---|---|
Michael Pisano | Coordinator |
Thomas R. Nelling | Deputy EMC |
Township Administrators
Name | Title |
---|---|
Quina P. Nelling | Secretary/Treasurer |
Michele Reid | Administrative Assistant |
Melissa J. Urbany | Administrative Assistant |
Roadmaster
Name | Phone |
---|---|
Thomas R. Nelling | (610) 793-3333 |
Township Open Records Officer
Name |
---|
Quina Nelling |
Auditors
Name | Title | Term |
---|---|---|
Scott R. Belles | Chairman | 2025 |
Frank Satterthwaite | Secretary | 2027 |
Vacant | 2025 |
Solicitor
Name | Address |
---|---|
Kristin S. Camp, Esquire | 118 W. Market St. Suite 300 West Chester, PA 19382-2928 |
Township Engineer
Name | Address |
---|---|
Arro Consulting, Inc (Dave Schlott, Jr.) | 1450 E. Boot Road, Bldg. 100, Suite 100-B West Chester, PA 19380 |
Township Sewer Engineer
Name | Address |
---|---|
ARRO Consulting, Inc. | 1450 E. Boot Road, Building 100-B West Chester, PA 19380 |
Vacancy Board
Name |
---|
Robert M. Schwan |
School Directors (Unionville-Chadds Ford) Region B
Name | Email Address |
---|---|
Victoria Baratta | vbaratta@ucfsd.net |
Mary Kate Loomis | mloomis@ucfsd.net |
Steve Simonson | ssimonson@ucfsd.net |
Appointed Auditor
Name | Address |
---|---|
BBD, LLP | 1835 Market Street, 26th floor 215-567-7770 |
Republican Committee Members
Name | Term |
---|---|
Mary Connors (District 1) | |
Vacant (District 1) | |
Kim Gehrke (District 2) | |
Vacant (District 2) |
Democratic Committee Members
Name | Term |
---|---|
Beth Goldberg (District 1) | |
Meenakshi Singh (District 1) | |
Jesse Migdal (District 2) | |
Libbey (District 2) |