Directory

Board of Supervisors

NameTitleTerm
John L. ConklinChairman2017
Scott C. BoorseVice-Chairman2019
Michael T. ShiringSupervisor2021

Planning Commission

NameTitleTerm
Mary P. McCarthyChairman2018
Dan HillVice-Chairman2019
Nicholas J. DiMarino 2020
Eric D. Hawkins 2017
Scott Garrison 2017
Fronefield Crawford, Jr.Solicitor 
Jen BoorseSecretary 

Zoning Hearing Board

NameTitleTerm
Robert SchwanChairman2019
Fredda L. MaddoxMember2018
Kathleen KennedyMember2017
Ross A. UnruhSolicitor 

Historical Architectural Review Board

NameTitleTerm
Anthony R. WebbChairman2021
Scott GarrisonVice-Chairman2017
Nancy Needham 2018
Mary P. McCarthy 2020
Richard Jensen 2019
Judy JensenSecretary 

Recreation, Parks and Open Space

NameTitleTerm
Anne SiemerChairman2017
Charles FeldVice-Chairman2020
Mike Langer 2019
Jim Rosenthal 2021
James W. Kelican, Jr. 2018
Judy JensenSecretary 

Historical Commission

NameTitleTerm
Carla WestermanChairman2017
Mike ForbesVice-Chairman2020
Matt Bedwell 2016
Nancy Needham 2018
Kate Marshall 2019
Jen BoorseSecretary 

UCC Appeals Board

NameTitle
Steve Fanelli 
David Rathbun 
Jay Barber 
John Thompson(alternate)

Building Inspector

NameTitle
Richard JensenBuilding Inspector

Tax Collector

NamePhone
Nancy E. Bush(610) 399-0530

Emergency Management

NameTitle
Michael J. HochhausCoordinator
Thomas R. NellingDeputy EMC
  

Township Administrators

NameTitle
Quina P. NellingSecretary/Treasurer
Gail L. AyersOffice Assistant
Judy JensenOffice Assistant

Roadmaster

NamePhone
David S. Rathbun(610) 213-2609

Township Open Records Officer

Name
Quina Nelling

Auditors

NameTitleTerm
Richard V. WestermanChairman2019
Laurie K. MercedeSecretary2017
Edward T. Borer 2021

Solicitor

NameAddress
Kristin S. Camp, Esquire118 W. Market St.
Suite 300
West Chester, PA 19382-2928

Engineer

NameAddress
VandeMark & Lynch, Inc.4305 Miller Road
Wilmington, DE 19802-1901

Vacancy Board

Name
Robert M. Schwan

School Directors (Unionville-Chadds Ford) Region B

NameTerm
Michael Rock2017
Dr. Steven Simonson2017
Bob Sage2019

Appointed Auditor

NameAddress
BBD, LLP

1835 Market Street, 26th floor
Philadelphia, PA 19103

215-567-7770

Republican Committee Members

NameTerm
Louis Perrotta (District 1)2016
Mary Evans (District 1)2016
Deborah Hineman (District 2)2016
John Newsom (District 2)2016

Democratic Committee Members

NameTerm
Vacant (District 1)2018
Vacant (District 1)2018
Fredda L. Maddox (District 2)2015